1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MIRËSEVINI NË FAQEN TEUHIDI! E LUSIM ALLAHUN QË TË PERFITONI PREJ SAJ QOFTË EDHE PAK

Hadithi i Javes

Profeti sal-l Allahu alejhi ue sel-lem ka thënë : “Shpejtoni në kryerjen e veprave të mira para se të vijnë disa fitne si nata të zeza. Në to gdhihet njeriu besimtar dhe ngryset kafir. Ngryset besimtar dhe gdhihet kafir. E shet fenë e tij për dicka të pakët nga kjo dunja”. Transmeton Muslimi.

Ora

Vizitat e faqes

252063
Sot
Dje
Këtë javë
Javën e shkuar
Këtë muaj
Muajin e shkuar
Gjithsej
38
407
445
251334
1432
2184
252063

Ip e juaj: 18.232.99.123
Koha e serverit: 2019-07-16 13:15:18

Vellezerve ne burgje !

Vellezërve në burgje ! 

Çfarë mund të më bëjnë mua, armiqtë e mi?!! Unë Xhennetin e kam në zemër,

kudo që të shkoj, ai është me mua. Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im,

atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë

dritën e Allahut! Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim

me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!

Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut

subhanehu ue teala!" (Shejhul Islam Ibn Tejmijje, rahimehullah)

 

1. Duro ti o vellai im, 
nata erret te te shkoje,
prit se mjegulla eshte n’sundim,
prit stuhia te pushoje...! 

2. Prit se pritja te kerkohet,
prit se pritja te ben mire,
se durimi te te shtohet,
prit akoma se ska gdhire...!


3. Prit t’qetsohen valet e detit,
prit t’kuptoje ty i sinqerti,
prit te ‘’zbardhet’’ - ligji shtetit,
prit ti dale frika miletit.

4. Prit si priten shume te tjere,
se kjo fe do sakrifice,
prit se pritja ka shume vlere,
kete e dine vec nje pakice.

5. Prit aty se kjo eshte shkruar,
eshte vendim para se lind,
mund te kete qe jane gezuar,
per kete tash jemi bind.

6. Para teje te gjithe mbledhur,
qe te gjithe sa mire te zgjedhur,
ti qendro,-duro,dhe prite,
ndihma Zotit me arrit…!

7. Mos lesho ‘’perin’’ prej dore,
se per ket’ n’pranga u more,
dhe do shohesh kush do vjelle,
e c’ka henger - do te n’xjerre.

8. Do te thone...eh cdo te thone,
do te flasin pa pushuar,
na ke prish imazhin tone,
ke shume kohe na ke shqetsuar.

9. Do te thone ti je fajtori,
e tash bej autokritike,
sepse shteti - kot s’te mori,
rri pas hekurave me ‘merite’.

10. E se bashku do qajne hallin, 
se si ti na e ‘nxive’ ballin,
e te gjithe te grumbulluar,
jeni sot me te ‘ndihmuar’.

11. Do te shkruajme deklarate,
do ti vejme pikat mbi – i ,
asnjehere s’na le rehate,
e tash faqen na ke ‘nxi’.

12. Po nga mbive o i uruar,
e u gjende midis nesh,
na trego ku ke sdudiuar,
se nga trute na bere; - ‘leshe’.

13. Disa here te patem thene,
por ti veshin nuk na vure,
mos na dil nga shina jone,
e sheh tash se si u ‘zure’?!

14. Po se the nje fjale ‘persembari’, 
po c’tu desh ty kalendari,
nese koha nuk ka hyre,
falu n’shtepi eshte nje menyre.

15. Tregove me imtesi,
falu kur koha te vi,
ky eshte nje hap i ‘nxituar’
si gjykim duhet ‘denuar’.

16. Mos ja prish ti rregullin mases,
do te kapi ‘lufta klases’
mos na sill te reja ide, 
do te hyshe atje ku je...!

17. Porse ti vazhdove prap,
tema tjera me na hap,
do ti them ‘mehalles’ time,
se mbi ty rendojne ‘dyshime’

18. Patem zore kur e degjuam,
se ti je nje ‘ngatrrestare’
por me vone disi u m’suam,
me u fale pa kalendare.

19. Me e thone fjalen tamam,
ashtu sic e ka burrnija,
kalendarin me se kam,
sepse falem kur vjen hija.

20. Porse ka vec nje problem,
ne do Zoti s’na nine kushe,
me ze te ulet po ta theme,
ti pastaj beje si te dushe;

21. -Jemi mesu me kalendare,
por dhe shume s’na behet vone,
ja qe kemi nje te ‘pare’
qe kete nuk e kuptone.

22. Bone c’bone –the c’fare the,
dhe menduam se rame rehate,
po c’tu desh qe henen pe,
kalendarin prap e ‘vrate’.

23. Per kete do ngrejme ‘padi’
Do kerkojme qe te ‘pergjohesh’
-‘Propogande e kundershti’-,
‘meriton’ qe te denohesh. 

24. Porse ti nuk n’xune mend,
e vazhdove si me pare,
ti nuk pyete per askend,
ne ‘konflikt’ me hoxhallare.

25. Ne fillim vec te ndaluan,
ne xhami mos japesh mesim,
me te kuqe te rrethuan,
i rrezikshem – ke bere ‘krim’.

26. Ti vazhdove prap avazin,
qe ‘kokforte’ne vazhdimsi,
‘’xhamijat’’ nisen qe te ‘flasin’
per nje ‘tip’- qe ishe ti.

27. Hape dhe nje teori,
qe ‘preke’ shume vete prej nesh,
por nje Zot qe vec Ai e di,
me votimet c’fare tu desh?!

28. Nuk e dime c’te keqe pe,
ky sistem eshte me i ‘mire’
se mban mend ku ishim dje,
kur jetonim ne erresire?

29. Komunizmin sot e flakem,
e na erdhe demo-kracia,
shqiperise prap ja vuri flaken,
por therrisnim; - ‘rrofte liria’’.

30. E u hapen flete te ‘bardha’,
a s’u ndiem shume rehate,
thame ndryshoi ‘bishtin’ dardha,
dhe pse pak e kish me t’gjate.

31. Vendin bishti kish ndryshuar,
kohe te ‘reja’ kishin ardhe,
se dardha qe rrotulluar,
ne lekur ish me e z’bardhe.

32. E u nisen diskutimet,
si dardha i bene ndryshimet, 
here jeshie, e verdhe, e bardhe,
por me bisht - se quhej dardhe.

33. E filluan te mendojne,
emrin dardhes t’ja ndryshojne,
se cdo emer qe te kishte,
ajo dardhe me bisht do ishte.

34. E njezerit u pajtuan,
emrin dardhes ja ndryshuan,
se pershtat u kishte ardhe,
ta therrisnin ‘’Demo – dardhe’’.

35. U gazuam te gjithe pa mase, 
sa me fjale nuk mund ta flase,
emri dardhes qe ndryshuar,
ndase bishti qe zgjatuar.

36. Por na u deshe qe te votonim,
bishtin dardhes shume ja donim,
nje nga nje ti vinim pikat,
te ndryshonin politikat.

37. Nisi prap te kishte sherr,
‘Demo – dardha’ ishte zverdhe,
sepse prap duhej votuar,
qe zgjat bishti dhe trashuar...!

38. U vendos dardha te isht’,
pak gjatoshe e pa bisht,
i mblodhen bishtat e saje, 
e i cuan ne KAVAJE .

39. Do te mbese ne histori,
‘Demo – dardha’ ne Shqiperi,
nese ke deshir ta gjesh,
ajo gjendet midis nesh.

40. ‘Demo – dardha’ dhe beson, 
ja ashtu si shume te tjere,
‘demo – dardha’- agjeron,
si ne dimer dhe ne vere...

41. ‘Demo- dardha’ dhe eshte fale,
ne xhami me shokun Sale,
mos me thoni ; po e shaje,
ajo falet ne Kavaje.

42. E KUR HOXHA HUTBE MBANE,
AJO VJENE E ‘FAL’ XHUMANE,
AJO GJENDET MIDIS NESH,
CDO BAJRAM ‘FALET’ NE SHESHE.

43. Eh.. ‘demo - dardha’ misterjoze,
por punet i bene serioze,
kur shetit ne gjithe shqiprine,
ne Kavaje e ule shpejtesine.

44. A NUK JANE GISHTAT E SAJE ,
NE MES SHESHIT NE KAVAJE,
‘DEMO – DARDHEN’ KUSHE DO E LUAJ...?!
AJO ESHTE NE MESIN TUAJ.

45. A nuk folen hoxhallaret, 
si gjithmone ishin te paret,
dhane keshille me shume ‘finese’
‘DEMO – DARDHA’ te mos vdese.

46. Sa here behet sherre prej saje,
e duhen zgjedhje te reja,
dardha bishtin ku ta mbaje,
‘para’? – ‘prapa’ ? - bishtin ktheja.

47. Bishti dardhes,bishti dardhes,
histori sherri ne mes nesh,
ne mes te zezes – e zeze-bardhes,
zeze – voglen ec ta gjeshe.

48. Zeze – zijte flasin hapur,
zeze – bardha duhet kapur.
Zeze – bardha vec krekoset,
zeze – zeza te varroset.

49. Ndersa hoxha zgjedhe te mbese,
ne nje vend ku vine dy pjese,
nga te dyja ka mar ftese,
qe te ulet ne tryeze.

50. Kerkohet gjykimi tij,
e nje fjele duhet te flase;
a -Do fitoni o zeze – zinj...
b -Zeze- bardha sdo humbase...!!!

51. E buzeqesh me shume finese,
se e ka mbyllur hasepin,
zeze – bardhe dhe zeze – zeze,
qe te dyja s’mund t’me kapin...!

52. Kesaj i thone te jesh i zgjuar,
kesaj i thone te dishe te luash,
kesaj i thone mos me e kruar,
po e kruajte - te mos vuash.

53. Ndersa ti qe dole tufes,
e u ndave – mbete vec,
mos ja kij shume friken ‘rrufes’,
cte kerkosh – ate e gjec.

54. Ti u ule, bisedove,
per ceshtjet ‘ ndryshe’ nga tjere,
nise dhe nje liber shkrove,
qe ta quajten te pa vlere.

55. E VERTETA – vertet shkruar,
ne nje liber qe permbledh,
oh sa shume eshte debatuar,
pse ket’ teme gjete me zgjedh?!

56. Po c’tu deshe me kete teme,
per votimet e ketij vendi,
pse sna le rehate te fleme,
ne jete duhet te jeshe – ''TRENDI'' ...!

57. Ti vazhdove ‘kokekrisur’,
dhe pse ne nuk ta pelqyem,
kundra rruges qe ke nisur,
‘armet’ tona i mberthyem.

58. Nuk e dime se ku studiove,
pse ti dole kundra nesh,
prap se dime si nuk kuptove,
qe ‘? ‘ do te keshe.

59. Ne pas perdes te te shihnim,
ti na vije balle per balle,
kur te shihnim nuk te flisnim,
se ti trute ne i beje ‘llalle’.

60. E te gjithe ‘ne’ grusht bashkuar,
rrokeshim me na dhimb qafa,
kontrollonim ku ka shkuar,
‘armik’ i popullit – ‘Xh. Mustafa’.

61. E mesazhet nuk pushonin,
se ‘armiku’ na ka dale,
Shqiperine e ‘patrullonim’,
here mbi mushke e here mbi kale.

62. E ky ‘staf’ ka shume merita, 
‘luften’ beri pa pushuar,
mbylli rruge e ngriti prita,
xhematin me e shpetuar.

63. Por ‘armiku’ deportoi,
leshoi ‘lazer’ ne radhet tona,
‘mendjelehti’ dezertoi,
vec per disa fjale te thena.

64, Porse ‘ne’ nuk heshtem kurre, 
ne xhami a ku qe veni,
se kush ‘iku’ - nuk qe burre,
ju qe mbetet - burra jeni.

65. O ju hoxhallare te dashur,
ju o xhemat i nderuar,
nese une nga mend jam trashur,
apo mund te jem lehtuar...

66. ...nese une nuk e kuptoj,
e ne ‘grope’ ndoshta kam ra,
mirepo vetem pse s’votoj, 
ju kerkoni me me ‘ vra ‘ ?!

67. A nuk eshte e drejta ime, 
te mendoj ndryshe nga ti,
mospjesmarrja ne votime,
pse t’na fuse ne armiqsi?!

68. Per kete s’me denon shteti,
ju kush jeni spo kuptoj,
pse te ndahemi ne mes veti 
une ‘armik’ pse nuk votoj...?!

69. A nuk ka dhe deputete,
qe pasi kane lene partine,
pasi humben nje pushtet,
per votimet s’dune ta dine?!

70. A nuk isha qe te pasova, 
kur ti thirre ne votime,
tashe nje hoxhe qe e degjova,
se kjo pune paska dyshime...

71. ...une ne vete u luhata,
e ne zgjedhje nuk po dal,
qellim te mire ne zemer pata,
ti cfare ke qe me hedhe fjale?!

72. Mire se po duroj te tjeret,
qe per fene s’duan ta dine,
nuk durohen as ‘bejleret’,
qe e kane mberthyer partine...

73. Per cdo nate ne telefon,
eja hoxhe se kam nevoje,
hallin tim ti ma kuptone,
dua pushteti mos me shkoje... .

74. Por ama kur flasim shtruar,
hatermbetje te mos kemi,
kete here kemi gjykuar,
qe ne zgjedhje te mos jemi...

75. Burrerisht ma shtrien doren,
e vlerson kete qendrim,
pabesisht te tjere ja hodhen,
qe i paten ‘dhene’ premtim.

76. Ndersa me ‘ty’ me gjet belaja,
po tallesh pse s’mora pjese,
kete hall s’duhet te qaja,
me ‘cekic’ me godet krese... .

77. Te kam vella o vellai im,
pse kete po e harron,
nese kjo pune ka dyshim,
pse nuk me justifikon?

78. A s’na ka thene pejgamberi,(s.a.v.s.)
Te dyshimtes ti largohu,
argument dikush kur te bjeri,
argumentit ti bashkohu.

79. Por dhe ti nese mendon;
-te votosh e ke detyre,
vjen tek une me keshillon,
te veproj ne at’ menyre...

80. Ti e bere punen tate,
para Zotit je i lare,
po me shume ti pse e zgjate,
soji im a duhet ‘vrare’?!

81. Nese ti e ke detyre ,
te sqarosh se kam gabuar,
a nuk ka tjeter menyre,
pse tregohesh i nxituar?

82. Nese ti e paske hallin,
se kam thy ligjet e fese,
se une paskam bere tellallin;
-’‘kush voton ka kufrin krese’’...

83. Kurre se thash nje fjale te tille,
ti pse po e trumpeton,
argumentin ma e sille,
fjalen qe ta verteton.???

84
Kurre se thashe une per votuesin,
po votoi - kufer ka bere,
ta k’shillojme fjaleprursin,
t’ja cojme gjuhen ne ‘gershere’.

83
Nese hoxhallaret ulen ,
e mendojne ndryshe nje pune,
te flasin bute e mos ‘versulen’,
s’jemi vellezer - ju dhe une?!

86
Nese ka mendime ndryshe,
e keto njihen ne islam,
ceshtjen time pse ta fryjshe,
e me thate i vetem jam.

87
A nuk eshte demokracia,
qe ligjet zgjedh brenda vetit,
te gjithe thone – rrofte liria,
a ska lufte prej pushtetit?!

88
A se kane nje kushtetute,
e betohen rreth asaje,
a nuk nine; - o hajdute,
njeri tjetrin kush ta shaje.

89
A nuk ngrihen brenda salles,
fikri(mendja) iken prej cudise,
a se nine fjalorin talles,
te ‘elites’ se Shqipnise?

90
Se askush nuk perjashtohet,
vetem pse s’mendon si une,
pushteti nuk cimentohet,
pluralizmin ndaj e prune...

91
A se kemi ne Kur’-anin ,
kushtetute o besimtare,
mendim ndryshe nese mbanin,
sdo te thote; - jemi kundershtare.

92
Pse keshtu o vellai im,
pse keshtu se ti ke dije,
pse me flak mu me percmim,
e kerkon t’me quash ‘hije’.

93
Por ate qe kam mesuar,
une mundohem ta shpalos,
ne mendon se kam gabuar,
eja ulu doemos.

94
Pse kaq larg nga une qendron?
Vec vrojton gabim a kam,
per cdo hap qe na bashkon,
te vij tek ti i gatshem jam.

95
Nese ti e mer dobsi,
po vallah i dobet jam,
se me ty behem fuqi,
nese s’ishim te percame.

96
Nese ti s’ma ke nevojen,
se vertet ke xhemat shume,
une perpiqem te beje shtrojen,
e te ulemi te bashkume.

97
Kurre se kam harru mesimin,
qe mora per te paren here,
sipas nijetit kemi shperblimin,
pa nijet vepra s’ka vlere.

98
E pas nijetit duhet shtuar ,
argumenti qe njeh feja,
te jete vepra e pranuar,
s’duhen shpikur rruge te reja.

99
S’eshte nevoja te jap mesim,
se kjo ceshtje eshte e qarte,
per kete ska diskutim,
trashegim la brezi arte.

100
Nese me ngrihet ‘padi’,
te lutem Allah me forco,
e me jip qendrueshmeri,
Allah mos me devijo... .

101
Nese dikush me ‘akuzon’
se nuk dita si te flase,
‘padija’ e tije nuk me demton,
vete ‘paditesin’ mund ta ‘vrase’.

102
Po ‘vrasjet’ une s’i duroj,
ndaj shpesh kam folur aq gjate,
amisti Allahut do ti kerkoj,
e do lutem ne mesnate.

103
Nese dikush kerkon te jeme,
pas hekurave i mberthyer,
kerkesa vertete te dhembe,
se ne pisllek s’jam perlyer.

104
Por askend sdo te fajsoj,
se vellai – vella mbetet,
selam pas hekurave do t’i dergoj,
hani ‘mish’ – se kocka mbetet.

105
Hani ‘mish’ prej mishit tim,
se punet keshtu shkuan,
kjo shprehje mbetur trashegim,
se kocken vellai e ruan.

106
Ha mish tek vellai jot,
se trupi ka abdes,
pas hekurave prap te thote; 
-te kam fale dhe nese vdes...!

107
Ha mish se ndjehem ‘mire’,
kete dhimbje e duroj,
po kurrrre s’kisha deshir,
qe si ti une te provoj... .

108
Do ta fal fjalen e thene,
dhe pse zemren ma lendon,
ne ket sprove qe jemi vene,
lum kush sproven e kalon.

109
Do ju falim cdo lloj gabimi,
qe firmoset ju ndaj neshe,
do pranojme cdo lloj ‘ndershkimi’,
qe do ishte mbrenda fese.

110
Ah...vella! c’eshte kjo me ty,
ah vella – o vellai im...
n’ket ‘telasht’ qe ti ke hy;
kush kerkon t’me jape gjykim?!

111
Nuk na vret ne jo taguti,
nuk e ndjejme dhimbjen e tije,
ai beri aq sa mujti,
na ‘afroi’ – por... n’armiqsi.

112
Si firmoset deklaraten,
e na quajtet te pa ‘bindur’,
per kete na cuat ‘dhuraten’,
se me ju qenkemi ‘grindur’?

113
Si na dorzuat aq ‘butesisht’,
te gjykohemi nga kufaret,
si u mblodhet aq ‘miqesisht’,
sic kerkuan ‘ustallaret’.

114
Do durojme plagen e mare,
inshaAllah durimi shtohet,
por ‘meshira’ na ka vrare,
nese ‘tagutit’ i kerkohet.

115
Na ka vrare ‘meshira’ juaj,
na ka vrare por s’kemi vdek,
jemi vrare prej k’shilles tuaj,
qe aq ‘shume’ keni terhek... .

116
Na kerkoni te leshojme perin,
e te jemi ‘babaxhane’
e keshtu t’na ktheni ‘nderin’,
e mos quhemi te ‘vrame’...

117
Nuk e ndjejme dhimbjen e plages,
qe armiku na ka hap,
jemi vrare me ‘shtiza’ fjalesh,
do ju falim – ngrihemi prap... .

118
Ne dashte ALLAHU - do te ngrihem,
ne dashte ALLAHU - do sherohem,
ne dashte ALLAHU – plaget fshihen,
por fjale – shtizat nuk harrohen... .

119
Do te ngrihemi e do te lutemi,
sinqerisht per cdo vella,
do luftojme e nuk do strukemi,
edhe pse jemi te ‘vra’.

120
Do luftojme te hapet feja,
mos cungohet trupi i saje,
do luftoj nismat e ‘reja’,
dhe ketu – ku prangat mbaje.

121
Nuk do heshtim asnje cast,
edhe gjuhen po t’na presin,
do perpiqemi ne cdo rast,
edhe nese ne burg do vdesim.

122
Nuk na tremb burgimi juaj,
se vertete s’jemi fajtore,
kush kerkon driten ta shuaj,
vete do ta perhape me dore.

123
Ne nuk jemi ordinere,
qe ne pranga ju na mbani,
ky burgim eshte vecse ndere,
qe ju vete po e shperndani.

124
Ne nuk jemi te paditur,
ndaj njerzimit per terror,
shpifjen tuaj e kemi pritur,
‘krimi’ yne eshte – ‘ ideore’ -.

125
Kete ‘krim’ ju se duroni,
ndaj dhe ‘krimin’ e luftuat,
se ju vetes ‘zot’ i thoni,
tash mendoni se fituat?!

126
Ne shpalosim c’thote Kur’-ani,
qe ju doni ta varrosni,
nese per ket’ ‘krim’ na mbani,
ju vec nderin na persosni.

127
Ne s’kerkojme meshire askujte,
se meshir kerkon fajtori,
shpalosim n’KUR’-AN c’eshte shkruajte,
le te plase per ket’ mizori.

128
Do durojme se ka nje ZOT,
do durojme padrejtesite,
do durojme gjithmone si sot,
se pas nates shfaqet drite.

129
Do durojme nga muzgetia,
ja vec pak nata kalon,
pas rrebeshit vjen kthjelltesia,
por armiku se kuptone.

130
Do durojme se pas cdo semundje,
me te vertet ka sherim,
per armikun kjo eshte humbje,
per durimtaret qofte pastrim.

131
Do durojme se pas pikllimit,
qe pllakos per cdo rast,
ndjehet atmosfera gezimit,
qe e presim per cdo cast.

132
Do durojme se ka nje ZOT,
LUTJEN TONE QE E DEGJONE,
do durojme se kjo do te thote,
se sprova te perkujton .

133
Do durojme por ki kujdes;
se sprova ka veshtirsi,
kurre mos fshi ne kujtes,
te mos lendosh asnjeri.

134
Ska me lig se padrejtesia,
a se dini ooo - ''deklarues'',
do drejtoj lutjet e mija,
tek me i LARTI - GJYKUES...!

135
Se nga vuajtja e te lenduarit,
nje ZOT e di se c’fare pason,
nese fillon se kerkuarit,
Zoti lutjen ja pranon.

136
Ndodh;
-Njeriu mund te harroje,
Ate se cfare i kane thene,
por asnjehere nuk mund te largoje,
ndjehesine- si e kane lene... .

137
Koken poshte kurre mos e ule,
Dhe pse vetmija te vret,
injoranca po s’u shkul,
gjendja keshtu ka me mbet.

138
Por buzeqesh e ji krenare,
se perfekt nuk jane krijesat,
mos e ndjej veten te vrare,
nga karakteri njihen shtresat.

139
Kurre i humbur mos te ndihesh,
ti sot botes ti tregosh,
se perballjes nuk i fshihesh,
e kjo ben te triumfosh.

140
Kush mendon se je percmuar,
nga llogjika eshte gjysmak,
ne perballje je burreruar,
kush se bene – eshte burracak.

141
Vertet jeta eshte e tille,
plot me ligje per jetese,
nje ane ftohte e tjetra diell,
-ne mes lufte per mbijetese.

142
Ndaj ti ngrihu e ‘lufto’
se keshtu ti nuk percmohesh,
nese ‘luften’ nuk e do,
padyshim qe do nenshtrohesh.

143
Nese ti ke frike te flasesh,
te shpalosesh te verteten,
ti vetveten do te vrasesh,
ti done ‘vdekjen’ – nuk do ‘jeten’.

144
Kush ka zgjedhe te vdese n’asfalt,
i hedh hapat me ‘kujdes’,
kepucet i don pa balte,
e pine kafen vec ekspres.

145
Kush kerkon te jete pluhrosur,
kembesbathe ne rruge te Zotit,
nuk ka kemishe te kollarosur,
udheton cdo stine te motit.

146
Kush ka frike malit te ece,
te udhetoje hipur mbi kale,
kush ka frike litarin krese,
le te beje lojra me fjale.

147
Kush ka frike te ngreje flamurin,
e te ftoje ne teuhide,
le t’shtrengoje me shume ushkurin,
e te struket porsi minjte.

148
Kushe ka frike qe te perballet,
se i tille eshte vetvetiu,
si ska turp guxon te tallet,
i pa cipi e guneziu… .

149
O luana ju qendroni,
pas hekurave atje ku jeni,
ju nuk flisni – ju kendoni,
kenges tuaj i trembet qeni.

150
Ju nuk jeni te braktisur,
ne s’shofim fytyren tuaj,
ju ‘flamujte’ i keni grisur,
te kotes i thate;- shuaj...!

151
Ju jetoni midis nesh ,
se ne krenohemi me ju,
ndersa ti qe frike do keshe,
ti prej ‘’njomjes’’ ere ke l’shu... .

152
Kush ka frike prej emrit tend,
ti mos prit selam te coje,
ai ka frike me te permend,
e jo me te vizitoje.

153
Ne nuk dime cka fshehin zemrat,
por shohim se c’flet me goje,
nese mban fshehur te emblat,
te zezat - ne t'bardhe i shkroi ... !

154
Fjala embel nuk kushton,
por vleren e ka te madhe,
kush ka mend - ju vlerson,
vertet faqen na e zbardhe.

155
Nuk kushton as fjala e hidhur,
por vertete lendonka shume,
ti qe gjuhen e lene zgjidhur,
argumentat te ti prume.

156
Kujtohu; 
Ata qe te kan zili,
patjeter do te flasin,
ata qe smunden - e s'jane si ti, 
nga inati dhe bertasin.

157
Se duan te jeshe hije,
sepse hije vete u bene, 
po te theme e mire dije;
-ata driten e kane lene.

158
Se ju u ngritet sot,
e dolet ne mejdan,
e flaket cdo te kote,
qe dikush prap e mban.

159
Kujto;
-Shpinen kush ta ktheu,
vec heren e pare,
vecse shpina i ngadhjeu,
e shkelqeu ; ‘‘gunga-car’’.

160
Kujto; 
Kush i pa hapat e tua,
e nuk mundi te uroje,
ngase vete nuk ka mesua,
nuk dine hapat ku ti coje.

161
Kujto; 
Ate qe vec ‘UNE’ thote,
e shperfill gjithmone te tjeret,
nese ja sheh vidion e plote,
do peshperisesh;-ah...te mjeret.

162
Ata veten se kane njohur,
e kerkojne te bejne progres,
ata dje n’beteje jane ftohur,
sot kane futur koken ne these.

163
Kujto; 
Ata qe vecse flasin,
se gjuhet i kane stevitur,
nuk e dime kujt i perkasin,
ku kerkojne per te arritur... .

164
Kujto; 
Shurdhet e memecet,
qe kane shuajtur kohe me pare,
sot qe ju ne ‘rrjete’ ngecet,
u krekosen ‘fitimtare’.

165
Kujto;
Vertet kujto ti ‘durimtaret’
Asnje here s’flasin te pare,
Kujto;
Kujto ‘bejleret - agallaret’,
si ndjejne ‘keqardhje’ – qe jeni vrare... .

166
Kujto; 
Nese te shtypurit koken se ngrejne, 
kane nje jete duke duruar,
padrejtsite mbi supe ndjejne,
kur te shperthejne - ku ke me shkuar?!

167
Kujto;
Asgje nuk te takon, 
e kurre ty nuk te perket,
kur nga dora e leshon,
ajo iken e rreshqet.

168
Nese pak e leshon perin, 
neser ti ta ‘’fal’’ cikrikun,
nese shkujdesesh per nderin,
nje dite t’jere do t’a zejne ‘’ligun’’...!

169
Ndaj kerkohet te qendrojme,
mbrenda caqeve te fese,
perin duhet ta shtengojme,
se as cikriku s’do na mbese.

170
Mos ki frike !
Mos ki frike se do humbasesh
njerez qe zemra ti done,
por me shkop vaun t’a ngasesh,
vec keshtu ti fene e mbrone.

171
Preokupohesh nga njerezia,
e i sheh te gjithe ne sy,
porse desha te ta dija, 
a ka kush qe pyet per ty?!

172
Ata te kane larguar nga jeta,
se per ta ti je ‘’pengese’’
ata kane ‘’idete’’ e veta,
qe i kane rujatur ne these.

173
Ata kane togen e vet,
hap pas hapi qe e ndjek,
ndersa JU ne burgje mbet,
VEPRA JUAJ BENE DAUET.

174
Vertete ka njerez qe ju urrejne,
ju gjykojne pa llogjike,
ata shpinen jua kthejne,
e prej Zotit nuk kane frike.

175
Por fort mire duhet ta dishe; 
Ti s’jeton me kenaq te tjeret,
Para Zotit kur te rrishe,
ah...kete harrojne te mjeret.

176
Ju mos ndjeni z’braztesi,
se ne burgje keni mbet,
por qendroni o vllazni,
sprova sabrit po ju pret.

177
Ju mos ndiheni te ligshtuar,
se per ju nuk pyet njeri,
nese t’gjithe ju kane harruar,
si Jusufin ne qeli...

178
...nese lidhjet te gjithe i k’pusin,
e ju lejne ne harrese,
ngushellim keni Junusin,
vec kerkohet nga ju qendrese.

179
E ju lutjet mos i lini,
se Allahun lart e kini,
por kerkohet koh dhe pak,
Sepse ‘’muzgu’’ nuk eshte flak...!

180
Une s’ju pata miq te jetes,
ju perkraha prej t’vertetes,
sot ju dua pa dyshim,
derisa s’ju shoh gabim.

181
Ndaj qendroni si qendruat,
sepse feja keshtu mbrohet,
dijeni se po ndryshuat,
SA E LEHTE ESHTE TE POSHTROHET.

182
Shfaq buzqeshje para nesh,
se ne krenohemi me ju,
mbaje keshillen ‘’vath’’ne vesh,
SOT KERKOHET ME QENDRU !

183
Kurre nuk i harrohet fytyra,
por fiksohen ne kujtese,
kujt i dhe doren ne kohe t’veshtira.
Ne kohe te tille - me ty ka qesh...!

184
Me mungojne – kush nuk mundet, 
qe me mua done te jete,
sme mungon kush lekundet,
e qe lidhje s’don te kete...!

185
Cdo kush mundet te heqe dore,
kjo eshte gjeja me e lehte ,
Por te rezistosh mos ‘’biesh’’ per toke,
-kjo eshte forca e vertete.

186
Jeta na servir miq plote,
nuk krenohem se sa kam,
fjala urte e thene n’der mot
-shoh te sinqertet se kush jane...!

187
S’matet jeta kuturu,
as me numrin e frymarrjes,
por me momentet qe ke qendru,
kujto castin e e fryme-daljes...!

188
''Ndonjehere mjafton nje cast 
Qe nje jete – ta harrosh,
e ndonjehere mjafton nje rast,
te tere jeten t’ma largosh...!

189
Jeta eshte e shkurter shume,
duket: - lule qe ka ere,
jete ashte ‘’bardhak’’ me shkume,
preokupohu ku ka vlere...!

190
Njerezit e sinqerte nuk jane naïve, 
as te dobet a budallej,
jane te forte e s’jane pasive,
thone; - masken e urrej…!

191
Kush fytyren e maskon,
e kush ngjyren e nderron,
kush t’verteten nuk e mbron,
ce do jeten - per ke rron?!

192
Kush shikon me bisht te syrit,
kush syte i ka me ‘’lesh’’
kush ja ben me sy te ndyrit,
nuk mundet te jete mes nesh...

193
...kujt vetja po i pelqen,
se ‘’lekuren’’ka nderruar,
kush mendon se shume po vlen,
vecse veten ka mashtruar...

194
Kush po sjell metoda t’reja,
ndryshe dje e tjeter sot,
e po thote keshtu eshte feja,
po i theme; u mbytsh ne te kote.

195
Te zgjas doren miku im,
e nuk kam dyfytyrsi,
e verteta ska dyshim,
qe te koten e ka nxi...

196
Te zgjas doren qe te prek ,
te prek zemren o vella,
ku t’verteten po e ndjek,
ti te koten e ke ca..

197
...du te mbroj me duart e mija,
edhe pse nuk kam mundesi,
ndoshta dicka do arrija,
...po te ishin shume si ti.

198
Por shumica e tregoi,
pozicjonin qe ka mare,
‘’fetarish’’ e deklaroj;
ligj i kufrit – s’duhet ‘’vrare’’...!

199
‘’Ajka’’ mendjeve u mblodh,
dhe vendosi c’ju ‘’ takon’’ ,
se me keshilla shume eshte lodh,
‘’i pandreqshem’’ – rezulton...!

200
Sepse ''Ajka - Ajke'' mbetet,
fjale e thene brez pas brezi,
por dhe eshte thene; - kur ajka tretet,
eshte e zeze cfare do te mbesi.

201
Dhe ofroi per ju recete,
preokupimi qe i madh,
cfare qe shkruajte se pane as vete,
‘’dikush’’ faqen ja ka ‘’zbardhe’’

202
E per ket’ spo di c’te them,
sepse ceshtjet shihen holle,
por ; ‘’dikushat’’ jane problem,
i ‘’kupton’’ vec kush ka shkolle.

203
Une po ngrej duart lart, 
‘’armen’’ time ta perdor,
‘’arma’’ ime s’eshte e zjarrte,
eshte burim ne kraharor...!

204
Do vecohem ne vetmi,
do te lutem s’do pushoj,
JA ALLAH ! - zbardhe cdo te zi...!
Po s’u zbardh... – t’zezen t’ja shtoje.

205
KUSH U SOLL ASHPER ME NE,
BUTSIA JOTE NA MJAFTON!
ME MESHIREN QE TI KE,
FAL CDO KEND QE FALJE DONE!

206
FAL KEDO QE KA GABUAR,
E FORCO CDO TE UDHEZUAR,
KUSH KRYENEC KERKON TE MBESE,
KRUENECSINE TI JEPJA PJESE...!

207
Kete e pata obligim ,
qe tja shkruaj cdo hoxhe - trim,
e vllaznise qe jane atje,
se me ju – jemi dhe ne.

208
Shume selam keni nga ne,
qe ju duam per Allah,
o i burgos kudo qe je,
JAM ME TY - TE KAM VELLA!

209
TI QE THE FJALEN E DREJTE,
PARA CDO LLOJE ZULLUMQARI,
TI QE FENE KE ME TE SHTREJTE,
TI SKE FRIKE AS NGA LITARI.

210
TY TA KAM ZILI QENDRESEN,
ME TY VETEN E KRENOJ,
TI ALLAHUT JA KE DHENE BESEN,
LUS ALLAHUN TE LARTESOJE.

211
PRIT VELLA , EDHE PAK PRIT,
SEPSE NATA NUK KA SHKUAR,
PO SHKON NATA – PO VJEN DITE;
SHIKO ‘’PERIN’’ – KA ZBARDHUAR?

212
KUSH SE SHEH ZBARDHJEN E DRITES, 
SE GJUMI E KA KAPLUAR,
APO RRINE STRUKUR PREJ FRIKES,
SE ME FRIKE ESHTE EDUKUAR...!

213
KUSH ESHTE TRASH NGA MENDJA KOKES,
SE KA TRAJNIM SUPLEMENTARE,
KUSH MERE ‘’DIJETE’’ – PERVEC RROGES,
DHE KREKOSET ‘’DIJETARE’’...

214
KUSH KA FRYRE VETEN ME ‘’XHELE’’,
DHE KREKOSET PER ‘’MERITE’’,
E MBAN GJOKSIN GJITHMONE CELE,
NE EKRANET PLOT ME DRITE...

215
KUSH MBANE ‘’HALLIN’’ E UMETIT,
‘’HALLEXHI’’ – HUTBEN E MBANE,
JA MBUSH TORBEN ME SHUME VETIT,
PO TE KETE KOKA – POPULLI HANE...

216
KUSH TRAZIRAT NUK I DONE, 
SE ATA JANE C’RREGULLIM,
NGOPET VETE DHE KREJT HARRON,
KA A JO POPULLI ‘’USHQIM’’...

217
KUSH KA MARE NJE COPE DIPLLOME,
E FODULLE VETEN E NDJENE,
E N’KARRIGEN QE I KANE DHONE,
NUK E NDJENE SE C’ERE I VJENE...

218
KUSH MENDON SE KA SHUME PESHE,
E SKA PESHORE TA PESHOSH,
VEC PO T’PYES; - SI DO TE JESHE,
NE MIZANE TE ZOTIT KUR TE SHKOSH...?

219
KUSH MENDON SE KA SHUME RYBE, 
DHE SHIKON ME LARGPAMSI,
VETEM PSE KA VESHUR NJE XHYBE,
POR ATE XHYBE E KA ‘’NXI’’...

220
KUSH MENDON...DHE ‘’KUUUSHA’’ SHUME,
SI ARGUMENTA ME I SJELLE,
RRUGET E ‘’KUSHAVE’’ JANE SHKUME,
SE MENDJA ‘’KUSHAVE’’ I PJELLE...

221
O JU ‘’KUSH -a’’ KUDO QE JENI’’ 
''KUSH -a'' TE ‘’HUAJ’’- A ''KUSH -a VENI'',
PER JU ‘’KUSH -a ‘’; - KUUUURRSESI,
ASKUSH -‘’KUSH -a’’ ; - S’DON T’JU DI....

222
SE E KEMI NE KUR’ANIN .
SE E KEMI NE SUNETIN,
SI RRESPEKT PER DIJETARIN,
SHUME E DUAM - ARGUMENTIN...!

REXHEP D. CACA 

E xhuma Dt 11-07- 2014 - 13 Ramazan – 1435 h.