1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MIRËSEVINI NË FAQEN TEUHIDI! E LUSIM ALLAHUN QË TË PERFITONI PREJ SAJ QOFTË EDHE PAK

Hadithi i Javes

Profeti sal-l Allahu alejhi ue sel-lem ka thënë : “Shpejtoni në kryerjen e veprave të mira para se të vijnë disa fitne si nata të zeza. Në to gdhihet njeriu besimtar dhe ngryset kafir. Ngryset besimtar dhe gdhihet kafir. E shet fenë e tij për dicka të pakët nga kjo dunja”. Transmeton Muslimi.

Ora

Vizitat e faqes

252074
Sot
Dje
Këtë javë
Javën e shkuar
Këtë muaj
Muajin e shkuar
Gjithsej
49
407
456
251334
1443
2184
252074

Ip e juaj: 18.232.99.123
Koha e serverit: 2019-07-16 13:16:04

Shokut tim "1"

Shokut tim ‘’1’’

E di !Ti ike pa me takuar,
por me ty u takofsha...
E di ! Ke ikur i gezuar,
si ti u gezofsha !
2
Drejt xhenetit ti garove,
boten e ke flakur,
sinqerisht ti na kujtove,
kjo eshte bote e plakur !

 

3
Hapin tend ne rruge te Zotit,
sa e kam zili,
i drejtohem Fuqiplotit,
te me beje si ti.
4
Ti je ne dhjetra te tjere,
qe mua me le pas,
sinqerisht ta them dhe nje here,
c'shok qe paskem pas !
5
E lus Allahun qe si ti,
te rend ku burrat rendin,
ti ne fushe nese bi,
une ta zeje ty vendin.
6
Nese s'mundem qe te jem,
e ty nuk te ngjaje,
vec brengosje do te kem
Por per ty s’do qaje.
7
Do ta them me krenari,
se nje shok kam pas,
qe s'u bera si ai,
por krenar do flase !
8
Ne kete bote mos u takofshim,
dhe pse mall po ndjej,
lutjet tona u pranofshin, 
"Rafsh ne fushbeteje".

Kjo poezi eshte shkrujatur para nje viti kur vellai jone Hasani (Ebu Muhamedi) u nis per ne Siri.Shokut tim 1 dhe shokut tim 2 jane per te njejtin vella.

Shkruajti: Rexhep.D.Caca. 20-12-2012.