1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MIRËSEVINI NË FAQEN TEUHIDI! E LUSIM ALLAHUN QË TË PERFITONI PREJ SAJ QOFTË EDHE PAK

Hadithi i Javes

Profeti sal-l Allahu alejhi ue sel-lem ka thënë : “Shpejtoni në kryerjen e veprave të mira para se të vijnë disa fitne si nata të zeza. Në to gdhihet njeriu besimtar dhe ngryset kafir. Ngryset besimtar dhe gdhihet kafir. E shet fenë e tij për dicka të pakët nga kjo dunja”. Transmeton Muslimi.

Ora

Vizitat e faqes

252059
Sot
Dje
Këtë javë
Javën e shkuar
Këtë muaj
Muajin e shkuar
Gjithsej
34
407
441
251334
1428
2184
252059

Ip e juaj: 18.232.99.123
Koha e serverit: 2019-07-16 13:15:02

Shokut tim "2"

Untitled1
Heshta...gjate heshta!
Heshtjen gjate; - si ngushellim,
nuk deshta...kurre nuk deshta,
qe lotet per ty; - ti marrin gezim...!
2
Qava... shume qava...,
por; - qava ne vetmi...!
u lava... disa here u lava,
qe; -lotet mos mi shoh njeri...!

 

  

3
Po qaj... dhe tani po qaj,
ku lapsin kam ne dore,
se jam vetem - e veten se mbaj…,
para te tjereve; - veten e mbaj me zor...!
4
E veshtire?! - Sa ska...!
te shkruaj sot per ty,
e veshtire:-se te kam vella,
e s’te pashe koh me sy.
5
E di...! Do me thuash te duroj…,
se ti...; - insha-Allah ndjehesh mire,
po une?! - Brengen ku ta coje…?
Vertete - brenge e veshtire.
6
Ti sot ishe midis nesh,
kur hoxha foli per ty...,
ja ashtu; - i ulur ne shesh,
por ne; - me lot ne sy...!
7
Ti flisje me burreror…,
me i matur - plot pjekuri...,
ne mbanim lotet me zor...,
turperoheshim nga ti...!
8
Ti; - ardhur te na takoje,
ne; - mbledhur per te te pare…,
ti flisje e nuk pushoje...,
ne heshtnim duke qare…!
9
Ti;- ulur ne krah me ne,
hoxha; - fliste ne xhami,
me sy pyesnim;- vella ku je?!
S’fliste hoxha - flisje ti...!
10
Ti me mall na perqafoje,
se shume malli te kish mare,
sikur dic deshe te thoje...,
ne te pyesnim;- A je vrare?!
11
Foli hoxha- a fole ti,
nuk mbaje mend kush foli sot,
ne te pyesnim ne vazhdimesi,
neper faqe rridhnin lot...!
12
Ti me rradhe na perqafoje,
malli… - djeg ne kraherore,
vec nje fjale na e thoje ;
-Une ndjej mallin v’llazeror.
13
Ti ; - shikim hedh mbi ne,
ne; - shikimin tret tek ti,
ne; - varrosur permbi dhe,
ti..; - i gjall nen dhe i shti…!
14
Erdhe sot te na takosh…,
sa shume koh qe s'jemi pare,
erdhe dhe te na tregosh:
- Jam i gjalle e nuk jam vrare.
15
Erdhe sot te rrish me ne,
koh e gjate – permalluar,
jo te shohesh shtepine qe le,
por ata qe jane gezuar...!
16
Erdhe te shohesh xhamine,
e te thuash se ka nevoje,
te forcojme vellazerine,
qe -nifaku- te deshtoje...!
17
Erdhe te na keshillosh,
se gjithmone ka tradhetar,
erdhe plaget te na tregosh,
te na thuash - si je vrare.
18
Ne te pyetem;- kush te vrau?!
por ti; - qeshe me pjekuri...;
ai qe dikur me shau...,
- sot me ngriti pabesi...!19
Ai qe dikur u qesh,
pse ika nga vendi im,
ai qe nje rroge e desh,
e qe foli me percmim...!
20
Ai qe foli aq gjate…,
per ekranet ;-‘'bardhe e zi'’
ai qe beri ‘’fushate’’,
ne ate qe quhej; - ''gri''.
21
Ai qe me ndoq nga pas,
pas akshamit ne xhami,
ai qe me tha; - do te vras,
nje here tjeter;- jo tani...!
22
Jo ai qe qe mashtruar,
e kish ardhe te me dhunoje,
se me tha;- kam gabuar...,
e hallallin ma kerkoi.
23
Dikush tjeter me ka vrare,
ai qe heshti ne xhami,
kur treguat se c’ka ngjare,
''xhebarosej'' perseri...!
24
S'me ka vrare kush eshte penduar,
ja kam falur sinqerisht ,
me ka vrare kush ka harruar,
si jetohet vellazerisht...!
25
Ne do te dish kush me ka vrare,
hidh shikimin midis nesh,
shih vellazerine kush e ka care,
e me vete nis e qesh...!
26
Shih kush koken mban perpjete,
e selamin nuk ma jep,
shih kush hiqet aq i qete,
e vetmia nuk e vret...!
27
Me ka vrare kushdo qe heshti,
e nuk ftoi ne xhihad
me ka vrare kush do qe s’deshti
te te marre kete rruge te gjate.28
Me kane vrare ata qe folen,
se te pish kafe eshte me mire,
me kane vrare ata qe vollen,
porsi dreqnit ne erresire.
29
Me kane vrare ata qe thane,
eshte veshtire si mund ta thote...?!
T'pish makiato neper Tirane.
jo te endesh neper ''bote''...!
30
Me kane...- eh me kane vrare,
ata qe folen pa pushuar,
te ashtu quajtuarit ‘’hoxhallare’’,
per xhihad te; - ''palejuar''...!
31
Me ka vrare kushdo qe heshti,
e nuk nxiti per ne Siri,
me ka vrare ai qe s'deshti,
te kish xhihade pa leje t' tij...!
32
Ai qe foli me shume kuptime,
qe se njoha se kush qe,
mori pjese ne vrasjen time,
sa u nisa per atje.
33
Kush ne krah na qendroi,
besen dha vec tinezisht,
nuk e dime se si guxoi,
te na vrase tradhetisht.
34
Me ka vrare ai qe sot,
nuk me ka ardhur me me ''takuar''...
kur ju pa qe derdhni lot,
ne facebook shkruan i gezuar...!
35
Ai qe shpirt nuk paska pas,
e per kafshet ka meshire,
ai qe rendi te te flase,
se ne vrasje ndjehet mire...!
36
Ai qe s'ulet sot me ju,
qe te pije kafe;- n'gushellime,
por ne zemer u gezua,
e deshi fame me vrasjen time...!
37
Te gjithe ata qe ligjeruan,
e s'thane nje fjale n’ket xhuma,
apo ne zemra u gezuan?!
Per katerqind si un te vra...!
38
Ndaj kam ardhur sot mes jush,
skam ardhur tju ngushelloj,
te ju them mos qaj kurrkush,
vec kam ardhur t'ju uroj...!
39
Erdha te pi kafe me ju,
e te rrija si me pare,
erdha vec me ju gezu,
jam i gjalle- e nuk jam vrare...!
40
Erdha vec te ju tregoj,
amanetin e kam cuar,
erdha me ju te gezoj,
e te ndahem i gezuar.
41
Erdha te flasim per shehidat,
per luanet qe skan vdek.
jo per t’u tregu meritat,
per ''merita’'…; - ka kush flet...!
42
Erdha se j'u jam mirenjohes,
qe me nxitet te udhetoj...,
erdha te ju ftoj; - kalores,
sepse malli me perveloi...!
43
Erdha t'u jap pushken time,
dhe llogoren tju tregoj...,
merreni neper luftime,
sepse une pak do ‘’pushoj’’...!
44
Erdha t’ju jap amanetin,
mos me rrini pezmatuar,
sepse sot e kemi shtetin
per kaq kohe enderruar...!
45
Erdha se ju pata thene,
qe do vija doemos...,
amanetin me ju a lene,
se une ku desha; -sot kam sos.46
Erdha sepse patem mall,
sepse une jam ne ''pushime''...,
erdha me ju pyet me rradhe;
- kush do e zeje llogoren time?!
47
Erdha mallin qe ta shuaj,
erdha shpirtin ta qetesoj...,
erdha se une jam i juaj,
erdha te ju perqafoj...!
48
Erdha te ju them mos qani,
ne mes jush jam ketu...,
se e di qe ju s’me ndani,
se me doni; -sic ju du...!
49
Erdha ja keshtu me plage…,
e me rroba; - te ngjyros...,
jo me boje por; - me gjak,
e me ere; - t’ju parfumos...!
50
Erdha ti tregoj vllaznis,

se nuk dhemb plaga ne trup…,
porse plaget e tradhtis,
kush na i hapi; - te kete turp…!
 
Rexhep D. Caca. 11/01/2014.